Felnőtt látásvizsgálat

A látásvizsgálatról

ÖSSZEGZÉS

Milyen tünetek esetén lenne ajánlatos részt venni egy látásvizsgálaton?

Nyíltan bevallhatjuk, hogy általában nem keresünk fel orvost, amíg nincs konkrét panaszunk. Hasonlóan sokan halogatják a látásvizsgálatot is, csak akkor veszik komolyan, ha a látásproblémák már zavarják mindennapi tevékenységeiket.

Azonban fontos tudni, hogy a látásvizsgálat nemcsak az életminőségünkön javíthat, hanem számos szembetegség korai jelei is azonosíthatók, megelőzhetők és kezelhetők vele.
teljeskörű szemvizsgálat Budapesten
Felnőtt szemvizsgálat ingyen

Ön mikor járt utoljára látásvizsgálaton?

AJÁNLÁS

A munkahelyi üzemorvosi alkalmassági vizsgálaton végigolvasott táblát leszámítva nem sokat foglalkozunk a látásunkkal, amíg meg nem történik a baj. Továbbá az interneten olvasott információtól sem lesz alaposan megvizsgálva és megóvva szemünk világa.

Érdemes tudni, hogy ha nincsenek panaszok, felnőttkorban mégis legalább kétévente ajánlott a látásvizsgálat, ugyanúgy, mint más egészségügyi szűrővizsgálatok elvégzése.

Ha Ön bizonytalan abban, hogy szüksége van-e látásvizsgálatra, összegyűjtöttük azokat a gyakori látásproblémákat, amelyek esetén mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni.
Elkhan Soltanov
Elkhan Soltanov
2024-02-10
Всё было хорошо, быстрый осмотр и переводчик Виктория очень помогла. Спасибо, рекомендую
Aseel Alamayreh
Aseel Alamayreh
2023-12-13
Thanks for the fast great looking glasses. I highly recommend this optics, the workers are super nice.
Sarah Alnemeh
Sarah Alnemeh
2023-12-13
I got my glasses at a corporate check up event. Very friendly and helpful and highly recommended!
Bernadett Simon
Bernadett Simon
2023-12-13
Very first glasses and I couldn’t be more satisfied
Mihaly Toth
Mihaly Toth
2023-12-08
Gyorsan és pontosan dolgoznak fantasztikus a végeredmény.

A szem fénytörési hibái

MAGYARÁZAT

A szem fénytörési hibája olyan állapot, amikor a szaruhártya vagy a szemlencse nem tökéletesen fókuszálja a beérkező fényt a retinára, ami látászavarokhoz vezethet, például távollátáshoz vagy rövidlátáshoz. Ez általában az anatómiai vagy optikai jellegű eltérések miatt következik be a szemben.

Myopia

A rövidlátás, más néven myopia, egy olyan refraktív hiba, amelyben a távoli tárgyak homályosan látszanak, míg a közeliek élesen. Ennek hátterében általában a szem optikai rendszerének túlzott hossza vagy a szaruhártya görbülete áll. Emiatt a fénysugarak a retina elé fókuszálódnak, így a távoli képek homályosak maradnak. A rövidlátás jól korrigálható szemüveggel vagy kontaktlencsével és akár lassítható is a látás romlása, amennyiben időben felismerjük a tüneteket.

Hypermetropia

Azt a szemet, amely a végtelenből érkező párhuzamos fénysugarakat a retina mögött egyesítené képponttá, hypermetrópiás, másnéven távollátó szemnek nevezzük. A kisfokú távollátás fiatal korban nehezen felismerhető, mert a szem fókuszáló képessége semlegesíti a homályos látást. Ilyenkor úgy tűnhet, hogy távolra jól látunk, és nincs panaszunk, de nap végére, vagy ha sokat kell közelre figyelni, akkor a szemünk elfáradhat, fejfájást okozhat, még akkor is, ha fiatalok vagyunk.

Presbyopia

A presbyopia nem tartozik valójában a fénytörési hibák köz, mivel oka az életkor előrehaladtával a rugalmasságát fokozatosan elvesztő szemlencse. Ezért előbb-utóbb mindenkit utolér a folyamat, legkésőbb 40-45 éves kor környékén, amikor a szemlencse rugalmatlansága miatt a szem alkalmazkodóképessége már nem képes a közelebbi távolságokra fókuszálni. A presbyopia egyaránt érinti a rövidlátókat, távollátókat, asztigmiásokat és helyes fénytörésű szemekűeket is.

Asztigmia

Akkor beszélünk asztigmiáról, ha a szaruhártya és/vagy a szemlencse felszíne eltér a szabályostól. Ilyenkor a szemben látott tárgy képe is szabálytalanná válik, és nem pontszerű kép keletkezik, hanem vonalszerű. Mivel a nézett tárgy több pontból tevődik össze, a látott kép nem lesz éles. Az asztigmia előfordulhat önmagában, de gyakran társul rövidlátással vagy távollátással is. Legjellemzőbb tünete a kontúrok elmosódása és a hasonló számok vagy betűk tévesztése, például: 3 – 8 vagy O - C

Az alábbi panaszok gyakran kísérik a látásproblémákat

TUDTA?

Bizonyos látásproblémák gyakran társulnak más tünetekkel és panaszokkal is, vagy lehetnek maradandó következményeik. Például a rövidlátás vagy távollátás gyakran fejfájást vagy szemfáradtságot okozhat hosszú időn át tartó megerőltetés miatt. Ezenkívül a homályos látás, a szemfájdalom és a kettőslátás is gyakori tünet lehet bizonyos szemészeti problémák, például a szürkehályog vagy a szaruhártya-rendellenességek esetén.

Gyerekeknél tompalátás alakulhat ki, melynek következtében az egyik szem, úgynevezett "lusta szem" maradandó látáskárosodást szenved. Az tünetek és panaszok aránya változhat az egyéni genetikai, életmódbeli és egészségi tényezőktől függően, azonban az előfordulás gyakoriságát a kutatások és a klinikai tapasztalatok alapján vizsgálják.
Homályos, életlen látás
71%
Fényérzékenység
38%
Gyulladt szemek
31%
Kettős látás
12%
Szemszárazság, száraz szemek
56%
Fejfájás
60%